Czy AA jest dla Ciebie?

Czy masz problem z piciem?

Tylko Ty możesz zdecydować, czy chcesz spróbować AA, jeśli uważasz, że może Ci to pomóc.

My, którzy jesteśmy obecnymi członkami w AA, przyszliśmy tu, ponieważ w końcu musieliśmy zrezygnować z niekończących się prób kontrolowania picia. W dalszym ciągu nie byliśmy w stanie przyznać, że nigdy nie potrafimy bezpiecznie pić. Ale potem usłyszeliśmy od innych członków AA, że jesteśmy po prostu chorzy. Dowiedzieliśmy się, że wiele osób cierpiało z powodu tego samego poczucia winy, samotności i beznadziejności. Dowiedzieliśmy się, że mieliśmy tego typu uczucia, ponieważ chorowaliśmy na alkoholizm.

Postanowiliśmy spróbować zmierzyć się z tym, co zrobił nam alkohol. Oto niektóre z pytań, na które staraliśmy się uczciwie odpowiedzieć.

Spróbuj je sobie zadać. Pamiętaj, że nie rezultat nie stanowi hańby w obliczu problemu.

Odpowiedz TAK lub NIE na następujące pytania

1. Czy kiedykolwiek zdecydowałeś się przestać pić przez mniej więcej tydzień, ale udało Ci się tylko kilka dni?
Większość z nas w AA składała wszelkiego rodzaju obietnice sobie i naszym rodzinom. Nie mogliśmy ich dotrzymać. Potem przyszliśmy do AA i powiedziano nam: „Po prostu spróbuj dziś nie pić”. (Jeśli dzisiaj się nie napijesz, nie będziesz mógł się upić).

2. Czy chciałbyś , aby ludzie przestali interesować się twoim piciem i zajęli się swoimi sprawami – żeby przestali mówić Ci, co masz robić?
W AA nie mówimy nikomu, aby coś robił. Mówimy tylko o naszym własnym piciu, problemach, w które przez nie wpadaliśmy i o tym jak przestaliśmy pic. Chętnie Ci pomożemy, jeśli tego chcesz.

3. Czy kiedykolwiek przestawiałeś się z jednego rodzaju alkoholu na inny w nadziei, że powstrzyma Cię to od upicia się?
Próbowaliśmy różnych sposobów. Piliśmy słabsze drinki, lub piwo. Unikaliśmy napojów spirytusowych albo piliśmy tylko w weekendy. Próbowaliśmy wszystkich możliwych sposobów. Ale jeśli tylko wypiliśmy coś z alkoholem, zwykle w końcu się upijaliśmy.

4. Czy w ciągu minionego roku musiałeś wypić cos z rana?
Czy potrzebowałeś klina, aby zacząć dzień albo przestać się trząść? Jeśli tak, to jest to pewny znak, że nie pijesz towarzysko.

5. Czy miałeś/aś problemy związane z piciem w ciągu ostatniego roku?
Bądź szczery! Lekarze twierdzą, że jeśli masz problem z alkoholem i pijesz, będzie gorzej – nigdy lepiej. W końcu umrzesz lub trafisz do instytucji na resztę życia. Jedyną nadzieją jest całkowite zaprzestanie picia.

6. Czy picie powodowało problemy w domu?
Przed przyjściem do AA większość z nas powiedziała, że to ludzie lub problemy w domu zmusiły nas do picia. Nie widzieliśmy, że picie tylko pogarszało sytuację. Nigdy nie rozwiązało problemów.

7. Czy kiedykolwiek próbowałeś „popijać” cos ekstra imprezie, ponieważ nie było dość?
Większość z nas łykała „kilka” głębszych przed imprezami. Jeśli nie było na nich wystarczająco dużo picia lub drinki były podawane niewystarczająco szybko, wychodziliśmy, aby napić się więcej.

8. Czy wmawiasz sobie, że potrafisz przestać pić w dowolnym momencie jeśli tego zechcesz, mimo tego, ze upijałeś się chociaż tego nie chciałeś?
Wielu z nas oszukiwało się, myśląc, że pijemy, bo chcieliśmy. Po przyjściu do AA dowiedzieliśmy się, że kiedykolwiek zaczęliśmy pić, nie potrafiliśmy przestać.

9. Czy brałeś dni wolne od pracy z powodu picia?Wielu z nas przyznaje teraz, że wiele razy udawaliśmy chorych, kiedy prawda była taka, że leczyliśmy kaca lub byliśmy jeszcze pijani.

10. Czy doświadczyłeś tzw. urwanych filmów ?
„Urwany film” to epizod gdy nie pamiętamy godzin lub dni picia. Kiedy przyszliśmy do AA, przekonaliśmy się, że jest to pewny znak alkoholizmu.

11. Czy kiedykolwiek czułeś, że twoje życie byłoby lepsze, gdybyś nie pił?
Wielu z nas zaczęło pić, ponieważ picie sprawiało, że życie wydawało się lepsze, przynajmniej na jakiś czas. Zanim dotarliśmy do AA, czuliśmy się uwięzieni. Piliśmy, aby żyć i żyliśmy, aby pić. Czuliśmy się chorzy i zmęczeni.

Jaki jest Twój wynik?

Czy odpowiedziałeś TAK cztery razy lub więcej? Jeśli tak, to prawdopodobnie masz problem z alkoholem. Dlaczego tak twierdzimy? Ponieważ tysiące ludzi w AA potwierdza to od wielu lat. My również odkryliśmy ta trudna prawdę o sobie. 

Niemniej jednak, tylko ty możesz zdecydować, czy uważasz, że AA jest dla Ciebie. Staraj się zachować otwarty umysł na ten temat. Jeśli odpowiedź brzmi TAK, chętnie pokażemy Ci, jak przestaliśmy się pić. Zadzwoń do nas.

AA nie obiecuje rozwiązać wszystkich Twoich problemów. Ale możemy pokazać Ci, jak nauczyliśmy się żyć bez alkoholu. Trzymamy się z dala od tego „pierwszego”. Jeśli nie ma pierwszego, nie może być dziesiątego. Kiedy pozbyliśmy się alkoholu z naszego życia, stwierdziliśmy, że stało się ono znacznie łatwiejsze do opanowania.

© Copyright 2023 Intergrupa Ardeny - All Rights Reserved | Kontakt | Mityngi